учитель географії Лукашенко А. М.

Географічна гра

«Міфи про Землю, у які ми віримо ще зі школи»

6-7 клас

Мета:

· закріпити й узагальнити знання учнів з курсу географії 6-7 класів;

· розвивати пізнавальні інтереси, пам’ять, активність, уміння працювати

з додатковими джерелами інформації, міжпредметні зв’язки;

· виховувати почуття колективізму, бажання розширяти свій кругозор.

Засоби навчвння: комп’ютер, ілюстрації,

дитячі малюнки, відео- та аудіоматеріали

Форма проведення: урок-географічна гра

Хід уроку:

1.Орг. момент.

ІІ. Перегляд презентації, обговорення міфів та фактів.

1. Слайд

Звучить пісня «Люблю я Землю...»

Учитель: Я пропоную вам згадати деякі факти про Землю, про які ви дізналися на уроках географії у 6 та 7 класах, розширити свої знання про нашу планету. Сьогодні ми згадаємо дещо з уроків фізики та історії, а можливо, й ті знання, які ви отримали з книжок, Інтернету та науково-популярних фільмів.

Ми спробуємо розвінчати деякі міфи про Землю.

Як ви розумієте слово «міф»?

Міф - це....— це оповідь, яка пояснює походження певних речей, явищ, всього світу, через емоційно-чуттєві образи. Міф є основою різних релігійних систем, фольклорних традицій, художньої творчості. Окремі міфи, які складають певну систему, утворюють міфологію того чи іншого народу, яка лежить в основі характерного для нього світогляду. (визначення з Вікіпедії).

Я пропоную переглянути презентацію і дізнатися, чи є правильними ті факти, про які в ній говориться.

(кожна правильна відповідь – 1 бал).

Міф 1

Еверест – найвища гора на Землі?

· Яка її висота? (8850 м)

· Як її називають місцеві жителі (шерпи) ? (Джомолунгма)

Це дивовижна вершина, оповита легендами. Назву гора отримала на честь Джорджа Евереста, англійця і керівника геодезичної служби. У перекладі з мови Тибету друга назва цієї гори - Джомолунгма. Воно звучить як «Божественна». У непальців гора називається Сагарматха - «мати земних богів». До прибуття сюди європейців вершину іменували ще ЧОМГО-Канкар - «королева білих снігів».

· Покажіть на карті гору і гірську систему, де вона розташована.

Насправді найвищою горою є Мауна-Кеа.

· Яка її висота? (10203 м)

· Де вона знаходиться (Гавайські острови).

· Які ці острови за походженням?

· Покажіть на карті гору Мауна-Кеа.

Визначте координати цих точок.

(перша правильна відповідь - 5 балів, друга - 3 бали)

Еверест - 27 ° пн. ш., 86 ° сх. д.

Мауна-Кеа – 19 ° пн.ш.,155°з.д.

Міф 2

Китайська стіна – це єдиний рукотвірний об'єкт, що можна побачити з космосу?

· Що ви знаєте про Велику китайську стіну?

Одне з нових семи чудес світу — Велика Китайська стіна. У тому, що вона «Велика», сумніватися не доводиться — 8851,9 км довжини з урахуванням вигинів і відгалужень, cередня ширина стін 5,5 м (6,5 м біля основи), висота в різних місцях доходить до 10 метрів. На відстані до 200 метрів (стільки приймали за «політ стріли») одна від одної по всій довжині стіни розташовані сторожові вежі. Основним призначенням цих веж було сповіщення про настання ворога. Так, вночі сповіщення про тривогу передавалося від однієї башти до іншої за допомогою розпаленого вогню, вдень за допомогою диму. Як величезна кам’яна змія, Велика Китайська Стіна виходить із Жовтого моря і відповзає прямо в піски пустелі Гобі, через весь Північний Китай.

Історія створення одного з середньовічних чудес світу йде у III століття до н.е. До влади в Китаї прийшов імператор Цинь Шихуанді, який об’єднав між собою ворогуючі держави, встановивши в Піднебесній єдину владу. Наприкінці III століття до н.е. він наказав збудувати стіну, щоб позначити межі єдиної держави та вберегти Китай від набігів північних кочівників. Будівництво з перервами тривало до 1640-х років (правління династії Мін).

Перші 10 років будівництва стали трагедією для багатьох китайців. Третина населення всієї Піднебесної була зайнята на роботах (кілька мільйонів чоловік). Десятки тисяч людей гинули від епідемій і непосильної фізичної праці. Обурення такою масштабною мобілізацією і невдоволення тисячами втрачених життів призвело до низки народних повстань, які стали однією з причин, чому впала династія Цинь.

Археологи не раз знаходили останки людей прямо в кладці Великої стіни. Померлих при будівництві або страчених будівельників ховали прямо в ній, не піклуючись про гідне поховання. За підрахунками вчених, за час свого будівництва Велика Китайська стіна стала могилою близько 2-х мільйонів чоловік. Цікаво, що при укладанні кам’яних блоків стіни в якості цементного розчину вживалася клейка рисова каша з домішкою гашеного вапна.

Сьогодні Велика Китайська стіна — гордість жителів Піднебесної. Як написав Мао Цзе-Дун на вході в реконструйовану частину стіни: «Якщо ти не побував на Великій стіні, ти — не справжній китаєць».

Велика китайська стіна була включена в список Всесвітньої Спадщини ЮНЕСКО.

Велика китайська стіна завузька (ширина 6 м) для того, щоб її можна було побачити з космосу. Тому це міф.

Міф 3

Сахара – найбільша пустеля на Землі.

· Покажіть на карті Сахару і згадайте інформацію про неї.

· Так, Сахара найбільша тропічна пустеля. Ії площа складає

понад 9 000 000 км².

· Тут розташоване найспекотніше місце в світі – м. Тріполі (Лівія)

з t - + 57°C;

Але найбільші за площею - антарктичні пустелі -сухі Долини Мак-Мердо (Антарктида), де вже мільони років не випадає ані снігу, ані дощу. Їхня площа – 869045 км2.

Міф 4

Відомий Біг-Бен у Лондоні – та сама башта з годинником.

Ні. Біг-Бен – це дзвін у башті, що відбиває час. Башта називається Сен-Стівен (на даний момент перейменована на Башту Єлизавети).

· Покажіть на карті Великобританію та Лондон.

Спочатку ім'я Біг-Бен отримав дзвін, розташований у вежі. У порівнянні з п'ятьма іншими дзвонами споруди він найбільший і важить 13 тонн. Будова, зведена в 1858 році, отримало назву Годинна вежа, але з часом в народ пішло знамените «Біг-Бен» і закріпилося в цілому за цим шедевром архітектури. До речі, досі історики та дослідники не можуть достовірно стверджувати, чому так називається Біг-Бен. Розшифровка проста: Біг - великий, Бен - скорочене ім'я Бенджамін, а ось про якого Бенджаміна йдеться? Одні вважають, що таким чином увічнили інженера і політика Бенджаміна Холла, який керував відливанням дзвони, другі - що честь була віддана боксеру Бенджаміну Каунті, який змагався у важкій вазі.

Біг-Бен в цифрах

Цифри, що описують лондонський Біг-Бен, вражають:

Ø висота Біг-Бена 96,3 м;

Ø годинник підносяться над землею на 55 м;

Ø важить весь годинниковий механізм 5 тонн;

Ø вага годинного маятника 300 кг;

Ø за рік хвилинні стрілки проходять шлях в 190 км;

Ø башта Біг-Бен відхилена на 22 см.

Міф 5

Хмари не мають ваги.

Ні. Хмари складаються х крихітних крапель, загальна вага яких досягає

500 тон.

· Що таке хмари?

Хмари— скупчення на певній висоті в тропосфері продуктів конденсації водяної пари чи кристалів льоду.

· Які види хмар ви знаєте? (Шаруваті, купчасті, грозові, перисті).

· Які особливості їх утворення? (висота, температура...)

· Що таке хмари?

Міф 6

Блискавка ніколи не вдаряє двічі в одне й те саме місце.

Це міф. Наприклад, у шпіль Емпайр Стейт Білдінг блискавка вдаряє 25 разів на рік.

· Який механізм утворення блискавки? (Тертя крапельок дощу чи кристаликів льоду всередині грозової хмари, що створює напругу біля 100 млн. вольт статичної електрики).

· Які види явищ супроводжують грозу й блискавку?

(Світлові, звукові, електричні, магнітні).

Міф 7

Найвищий водоспад у світі – Анхель.

· Покажіть на карті цей водоспад та інші водоспади-рекордсмени.

· Що ви про них знаєте?

Анхель розташований на річці Оріноко, має висоту падіння 1054 м над рівнем моря, і це насправді найвищий водоспад суходолу.

Найпотужніший водоспад світу – Вікторія – на річці Замбезі в Африці.

Розташований на кордоні Замбії і Зімбабве. Ширина водоспаду— приблизно 1800 метрів, висота— 128 метрів. Водоспад— надзвичайне видовище, являє собою вузьку ущелину, в яку падає вода. Шотландський дослідник Девід Лівінгстон відвідав водоспад у 1855 році і назвав його на честь своєї дочки— Вікторії, хоча всі думали, що він назвав його на часть королеви Вікторії. Раніше водоспад був відомий серед місцевого населення як «Гримлячий Дим».

Ніагарський водоспад - комплекс водоспадів на річці Ніагара, що відокремлює американський штат Нью-Йорк від канадської провінції Онтаріо. Ніагарські водоспади— це водоспад «Підкова», іноді ще званий Канадським водоспадом, Американський водоспад і водоспад «Фата». Хоча перепад висот водоспадів порівняно невеликий, водоспади дуже широкі, і за об'ємом води, що проходить через нього, Ніагарський водоспад— найпотужніший у Північній Америці.

Максимальна висота Ніагарського водоспаду — 53 м, максимальна ширина — 790 м (водоспад «Підкова»). Водоспад був уперше відкритий європейцем - місіонером і мандрівником Луї Хеннепіном у 1677 році.

Міф 8

Вода проводить електрику.

Ні. Електричний струм проводить не сама вода, а мінерали, що розчинені в ній.

· Що називається електричним струмом?

Електри́чний струм — упорядкований, спрямований рух електрично заряджених частинок у просторі

Міф 9

Алмаз не можна розбити.

· Які ви знаєте найтвердіші мінерали?

Існує шкала твердості Мооса, згідно якої найм’якшим мінералом № 1 за шкалою вважається тальк, а найтвердішим - № 10 – алмаз. Але алмаз можна розбити, вдаривши по ньому молотком. Тверді мінерали - №№ 9,8,7 – відповідно - корунд, топаз, кварц.

Міф 10

Всі дерева добувають воду за допомогою коренів.

· Які ви знаєте рослини, що здатні всмоктувати воду з повітря?

· В яких природних зонах вони зустрічаються?

У пустелі Наміб в Африці расте цікава рослина – вельвічія. Вона здатна всмоктувати воду з повітря. Це рослина - ксерофіт. Тумани в цій області Африки - звична справа: вони огортають узбережжя майже 300 днів на рік. Вітри, що дмуть з боку Атлантичного океану, женуть туман вглиб материка на 80-100 км. Тому в тих місцях, куди туман не доходить, вельвічія не зустрічається, тому що там вона просто загине. Вельвічію називають деревом-динозавром, бо є окремі екземпляри віком до 2000 років. Рослина увічнена на гербі Намібії.

Міф 11

Велика Британія - країна Европи, де найбільше дощить.

· В яких одиницях виміряється кількість опадів?

· Як розподіляються опади на поверхні Землі?

· Від яких причин це залежить?

У Лондоні щорічно аипадає 500 мм опадів, у Римі – 760 мм, у Мілані – 1000, а у Генуї -1100 мм. Але в Італіїї дощі йдуть переважно восени і взимку, а у Великій Британії – рівномірно протягом року.

Міф 12

Ніл - найдовша річка на Землі.

Амазонка довша за Ніл на 400 м, її довжина сягає 7100 км.

· Покажіть на карті ріки Ніл та Амазонку.

· Які факти про ці річки ви знаєте? (Амазонка - найповноводніша річка світу, найбільші притоки – Мараньон та Укаялі. Найбільший приток Нілу – Голубий Ніл, ця річка утворює величезну дельту...)

Стосовно лідерства за довжиною серед річок точаться суперечки. Довжина річок змінюється залежно від кількості опадів, що випали протягом року.

Довжина Нілу сягає 6695 м. Після будівництва Асуанської ГЕС і утворення озера Насер Ніл значно покоротшав. Нові методи визначення довжини річок, засновані на фотознімках з космосу, дозволили встановити, що найдовшою річкою в світі є не Ніл, як довгий час вважалося, а Амазонка, яка також є найбільш повноводною річкою на Землі.

Міф 13

Найсолоніше озеро в світі – Мертве море.

· Покажіть його на карті.

· Що ви знаєте про Мертве море? (Воно розташоване в найглибшій западині суходолу – -400 м над рівнем моря між державами Ізраїль та Іорданія.)

Так, солоність води тут складає 310 ‰, у деякі роки - до 350‰.

Але на Землі є й більш солоне озеро - Дон Жуан в сухих долинах Антарктики. У ньому така солона вода, що вона не замерзає при температурі -50о С.

Заключне слово вчителя:

Діти, сьогодні у ході нашої інтелектуальної гри ми згадали багато фактів з географії, фізики, історії і не тільки із шкільної програми. Кожен з вас спирався на свій загальний обсяг знань. Дуже цікаво читати казки і вірити у міфи, але треба часом й розвіювати їх, здобувати нові знання.

Бажаю вам успіхів у навчанні!

ІІІ. Підведення підсумків інтелектуального змагання.

Нагородження переможців.

ІV. Перегляд відеофільму

«Міфи про Землю, у які ми віримо ще зі школи»

https://www.youtube.com/watch?v=QNjoqNinxRs

Список використаних Інтернет ресурсів:

1. https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D1%96%D1%84

2. http://faqukrs.xyz/osvita/serednju-osvitu-i-shkoli/112594-vershina-svitu- geografichni-koordinati-gori.html

3. http://cikavo.net/velika-kitajska-stina/

4.https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%B0%D1%85%D0%B0%D1%80%D0%B0

5. http://womanpros.ru/budinok/3045-big-ben-v-londoni.html

6.https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%82 %D1%80%D0%B8%D1%87%D0%BD%D0%B8%D0%B9_%D1%81%D1%82%D1%80%D1%83%D0%BC

7. http://bibliograph.com.ua/spravochnik-76/5.htm

8. http://tsikave.ostriv.in.ua/publication/code-57BFFD7BD79A7/list-15DFF087F27

Енциклопедія про все на світі. Киів, «Махаон-Україна» 2005

Кiлькiсть переглядiв: 75

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.